Powered By Blogger

niedziela, 19 listopada 2017

Sfejsowani



Tytuł: Sfejsowani. Jak media społecznościowe wpływają na nasze życie, emocje i relacje z innymi
Autor: dr Suzana E. Flores
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 298
Ocena: 8/10



Mam czasem potrzebę sięgnięcia po książki popularno-naukowe. Trochę wymaga tego ode mnie praca, a trochę sama czuję konieczność dokształcić się w tematach, które mnie interesują. „Sfejsowani” to publikacja, która w przystępny sposób obrazuje nam zarówno plusy (tak, takie też istnieją), jak i minusy bycia online.
Książka powstała po tym, jak doktor Flores zaczęła obserwować coraz więcej pacjentów, którzy trafiali do niej na terapię po negatywnych doświadczeniach z portalami społecznościowymi. Porównując swoje doświadczenia z opiniami kolegów po fachu, doktor Suzana doszła do wniosku, że coraz więcej osób ma kłopoty z postrzeganiem samego siebie oraz radzeniem sobie z krytyką jaka spotyka ich na portalach typu Facebook. Ludzie tworzą w Sieci wypaczony obraz samych siebie pisząc tylko o swoich sukcesach, a przemilczając swoje porażki. Zabiegają o uwagę i „lajki” pod zdjęciami, a gdy się ich nie doczekają popadają w depresję lub w konflikty z osobami, które nie polubiły zdjęcia lub statusu.
Autorka również zwraca uwagę na dzisiejszą młodzież, która wychowuje się ze smartfonami w rękach. O ich kłopotach z koncentracją oraz unikaniem konwersacji prowadzonej w innym wymiarze niż ten internetowy.
Poznajemy również typy manipulatorów emocjonalnych z jakimi możemy się spotkać na Facebooku oraz rady jak wybrnąć z toksycznych relacji z nimi. Dowiemy się jakie symptomy mogą świadczyć o naszym uzależnieniu od mediów społecznościowych.
Doktor Flores zwraca również naszą uwagę na kwestię ustawień prywatności na swoich portalach. Wiele z nas w ogóle się tym nie przejmuje i ich konta są w pełni publiczne. Może to powodować szereg przykrych zdarzeń, bo nigdy nie wiemy kto i w jakim celu przegląda nasz profil.
A wszystko to napisane zrozumiałym językiem. Nawet jeśli autorka używa terminów z dziedziny psychologii, to za każdym razem tłumaczy ich znaczenie, przez co nie musimy przerywać lektury by wyguglować nieznane zagadnienie. Czcionka w książce jest dość duża, co ułatwia czytanie. Dodatkowo autorka zebrała od dużej grupy ludzi, ich doświadczenia z korzystania z portali społecznościowych. Mamy zatem cały przekrój różnych opinii i zdań o zrachowaniach jakie obserwujemy w Sieci. Mnie poruszyła historia Amandy Todd, która została w książce przypomniana. Nie mogłam uwierzyć, że ludzie mogą być tacy okrutni i że nie mają w sobie ani odrobinę empatii.
Nie można jednak powiedzieć, że portale społecznościowe to samo zło. Autorka również wskazuje nam pozytywne strony posiadania kont na Facebooku. Możliwość dowartościowania się, poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach czy nawiązanie znajomości przez osoby nieśmiałe, które mają trudności z prowadzeniem konwersacji w świecie realnym. To tylko niektóre z szans jakie dają nam portale społecznościowe. Warto poznać obie strony medalu i świadomie korzystać z narzędzi jakie daje nam współczesny świat.

Polecam tę książkę wszystkim, a szczególnie tym, którzy mają konto na Facebooku. Pozycja zmusza do refleksji nad tym, co upubliczniamy w Internecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Ważny komunikat!!!

Zawsze jak podejmowałam decyzję, że chcę prowadzić bloga, miałam problem z wymyśleniem sobie dobrej ksywy/nicka. A jak już wymyśliłam n...